ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ 2017-2018

Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου 2017
ΕΠΑΝΑΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ  ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗΣ 2017-2018

Λόγω της ψήφισης του νέου νόμου Ν. 4497 σχετικά με τη λειτουργία χριστουγεννιάτικων αγορών,  η εφαρμογή του οποίου ισχύει από 13 Νοεμβρίου 2017, επαναπροκηρύσσεται η εκδήλωση ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή στη χριστουγεννιάτικη αγορά κατά τη διάρκεια της Ονειρούπολης 2017-2018, όπως παρακάτω:

Σας γνωρίζουμε ότι στο πλαίσιο προγραμματισμένων εκδηλώσεων για 14η χρονιά για την περίοδο των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς στο Δήμο Δράμας, θα πραγματοποιηθεί η Χριστουγεννιάτικη Γιορτή «ΟΝΕΙΡΟΥΠΟΛΗ» εντός του χώρου του Δημοτικού Κήπου και θα λειτουργήσει Χριστουγεννιάτικη Αγορά. Για τις ανάγκες λειτουργίας της Χριστουγεννιάτικης Αγοράς, πρόκειται να χορηγηθούν άδειες συμμετοχής άσκησης εμπορικής δραστηριότητας στους ενδιαφερόμενους που πληρούν τις προϋποθέσεις.

Με την υπ. αριθμ. 526/2017 ΑΔΣ, καθορίστηκαν τα επιτρεπόμενα είδη πώλησης καθώς και ο αριθμός των αδειών συμμετοχής  ανά κατηγορία είδους που θα χορηγηθούν στους δικαιούχους για την άσκηση εμπορικής δραστηριότητας στη Χριστουγεννιάτικη Αγορά.

Σημειώνεται δε, ότι οι άδειες συμμετοχής εκδίδονται με απόφαση του αρμόδιου κατά τόπο δημοτικού συμβουλίου και ισχύουν για συγκεκριμένο χώρο, θέση και διάστημα.

Οι άδειες συμμετοχής στη Χριστουγεννιάτικη Αγορά, που θα διατεθούν σε όσους αναδειχθούν δικαιούχοι και θα δραστηριοποιηθούν ΕΝΤΟΣ του Δημοτικού Κήπου στους ξύλινους οικίσκους και στην Πλατεία Ελευθερίας είναι οι εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1. Κρύα Σάντουιτς, Hot Dog ,πίτσα, τοστ, νερό, αναψυκτικά, χυμοί, τοπική μπύρα

(3) Τρεις άδειες – Θέσεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2. Πίτες παραδοσιακές, σφολιατοειδή, πιροσκί, νερό, αναψυκτικά, χυμοί, τοπική μπύρα

(2) Δύο άδειες – Θέσεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 3. Παραδοσιακό Δραμινό Ρόδι (Χυμός)

• Μία άδεια – Θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 4. Παραδοσιακά Δραμινά προϊόντα – Bluberry

Μία άδεια –Θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5. Αποξηραμένες ενεργειακές υπερτροφές, ξηροί καρποί, αποξηραμένα φρούτα, βότανα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 6. Είδη Λαϊκής Τέχνης, αναμνηστικά δώρα

(6) Έξι Άδειες – Θέσεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 7. Χειροποίητα αρωματικά είδη (σαπούνια & αρώματα)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 8. Καφέδες, τσάι, σοκολάτες, νερό, αναψυκτικά, χυμοί, τοπική μπύρα

(3)Τρείς Άδειες – Θέσεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 9. Γλυκές κρέπες, γλυκές βάφλες, νερό, αναψυκτικά, χυμοί, χωνάκι σοκολάτας

(2)Δύο Άδειες – Θέσεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 10. Ζαχαρώδη, ζαχαρωτά, καραμέλες, σοκολατάκια

(4) Τέσσερις Άδειες – Θέσεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 11. Τοπικός παραγόμενος οίνος, ζεστό κρασί

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 12. Καραμελωμένοι ξηροί καρποί

• Δύο Άδειες – Θέσεις

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 13. Παραδοσιακά είδη γλυκού (σιροπιαστά, λουκουμάδες, τουλουμπάκια), χύμα παγωτό

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 14. Ταχυδακτυλουργικά τρικ, μαγικά κόλπα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 15. Προϊόντα PLAYMOBIL

(1)Μία Άδεια – Θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 16. Χειροποίητα αναμνηστικά προϊόντα Δράμας – Ονειρούπολης

• Δύο Άδειες – Θέσεις

Οι άδειες συμμετοχής στη Χριστουγεννιάτικη Αγορά, που θα διατεθούν σε όσους αναδειχθούν δικαιούχοι και θα δραστηριοποιηθούν ΠΕΡΙΞ του Δημοτικού Κήπου είναι οι εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 1. Κάστανα

(1)Μία Άδεια – Θέση

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2. Ποπ κορν, μαλλί της γριάς

(4)Τέσσερις Άδειες Θέσεις

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων από τους ενδιαφερόμενους ορίζεται από 21 Νοεμβρίου 2017 ημέρα Τρίτη  έως και 23 Νοεμβρίου 2017 ημέρα Πέμπτη.

Πληροφορίες:

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν ν’ απευθύνονται κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες στο Δήμο Δράμας στο Αυτοτελές Τμήμα Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης – Γραφείο Αδειοδοτήσεων & Ρύθμισης Εμπορικών Δραστηριοτήτων (1ης Ιουλίου & Βερμίου γωνία- 1ος όροφος, γραφείο 112) Τηλέφωνο επικοινωνίας: 2521350686, για την προμήθεια του εντύπου της αίτησης και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ:

Αυτοί που προβλέπονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4497/2017.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ:

1. Φωτοαντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας
  2. Βεβαίωση της οικείας Δ.Ο.Υ. περί υποβολής έναρξης – άσκησης επιτηδεύματος, σχετικά με την κύρια δραστηριότητα του ενδιαφερόμενου.
  3. Πιστοποιητικό εγγραφής σε ασφαλιστικό φορέα (πρόσφατη βεβαίωση).
  4. Όταν πρόκειται για εταιρίες ή συνεταιρισμούς κλπ τότε προσκομίζεται καταστατικό και πρακτικό ορισμού νομίμου εκπροσώπου.
  5. Κατά περίπτωση την άδεια υπαίθριας εμπορικής δραστηριότητας ή την άδεια ίδρυσης και λειτουργίας της επιχείρησης που χορηγήθηκε στον ενδιαφερόμενο ή την γνωστοποίηση ίδρυσης καταστήματος.
  6. Βεβαίωση θεώρησης αποδείξεων ή μηδενική απόδειξη της ταμειακής μηχανής.
  7. Σε περίπτωση ανέργου πρέπει να προσκομιστεί Βεβαίωση Ανεργίας.
  8. Σε περίπτωση ανέργου πρέπει να προσκομιστεί Πιστοποιητικό Οικογενειακής κατάστασης.

Εφ’ όσον ο ενδιαφερόμενος επιλεγεί δικαιούχος, θα υποβάλλει στην υπηρεσία τα παρακάτω:

1. Προσθήκη κωδικού δραστηριότητας (μεταβολή ή επέκταση ή γνωστοποίηση) στην αρχική έναρξης επιτηδεύματος της Δ.Ο.Υ.

1. Ενημερωτικό TAXIS για έκδοση αποδείξεων

1. Δύο πρόσφατες φωτογραφίες

1. Αποδεικτικό καταβολής του προβλεπόμενου Παράβολου στο Δήμο Δράμας

1. Εφόσον πρόκειται για διάθεση τροφίμων & ποτών βεβαίωση ή γνωμοδότηση της οικείας Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας ΠΕ Δράμας και πιστοποιητικό υγείας