Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας (ΕΕΚ) 2017

Τετάρτη, 6 Σεπτεμβρίου 2017
Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας (ΕΕΚ) 2017

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας από το 2002 έχει καθιερωθεί ως ο σημαντικότερος θεσμός σε Ευρωπαϊκό επίπεδο για την προαγωγή βιώσιμων προτύπων κινητικότητας και κατ΄ επέκταση για τη διαμόρφωση και ανάπτυξη περιβαλλοντικού ήθους. Σκοπός των δράσεων που υλοποιούνται το διάστημα 16 με 22 Σεπτεμβρίου είναι η εισαγωγή και προώθηση βιώσιμων τρόπων μετακίνησης και μεταφοράς στον αστικό ιστό και η ευαισθητοποίηση των πολιτών στη χρήση εναλλακτικών τρόπων μετακίνησής τους (πεζοί, ποδήλατα, ΜΜΜ). Η ΕΕΚ εστιάζει κάθε χρόνο σε διαφορετικό θέμα που συνδέεται με την βιώσιμη αστική κινητικότητα. Το θέμα που επιλέχθηκε για το 2017 είναι «Καθαρή, συνεργατική και έξυπνη κινητικότητα».

Πέρσι, η πρόσθετη εμπειρία, οι ποικίλες παράλληλες δράσεις, η μεγάλη συμμετοχή ενδιαφερόμενων Φορέων, Πολιτών και Συλλόγων και η άψογη μεταξύ τους συνεργασία  ήταν ο λόγος που έφερε το Δήμο Δράμας στην πρώτη θέση και στο επίκεντρο της Ελλάδας για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας που θα διεξαχθεί 16-22 Σεπτεμβρίου 2017 και θα λειτουργήσει ως το Κέντρο των δράσεων για την χώρα μας.

Για τον αρτιότερο παραγραμματισμό και την επιτυχημένη διοργάνωση, και των φετινών εκδηλώσεων οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου, συνεχίζουν τις δράσεις δικτύωσης και συνεργασίας με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς.

Αναλυτικά ο Δήμος Δράμας απηύθυνε στις 28-08-2017 ανοικτή πρόσκληση συνεργασίας σε φορείς και συλλόγους και σε συνέχεια αυτής, πραγματοποιήθηκε προγραμματισμένη συνάντηση την Τετάρτη 30 Αυγούστου 2017, στο 2ο όροφο του Ανακαινισμένου δημαρχείου Δράμας. Στη συνάντηση αρχικά πραγματοποιήθηκε, από εκπροσώπους του  Τμήματος Προγραμματισμού, Ανάπτυξης και Οργάνωσης, παρουσίαση των ήδη δηλωθέντων δράσεων και κατόπιν ακολούθησε διαλογική συζήτηση για την οριστικοποίηση του προγράμματος της ΕΕΚ 2017.

Στην συνάντηση συμμετείχαν:

• Τμήμα Προγραμματισμού, Οργάνωσης & Ανάπτυξης Δ. Δράμας
  • Τμήμα Παιδείας Δια Βίου Μάθησης & Πολιτισμού Δ. Δράμας
  • Αθλητικός Σύλλογος «ΠΗΓΑΣΟΣ».
  • Αθλητικός Σύλλογος ΖΕΝ Δράμας
  • Αναπτυξιακή Δράμας
  • Ελληνικός Ερυθρός Σταύρος
  • Ένωση Κυριών Δράμας
  • Εξωραϊστικός Πολιτιστικός Σύλλογος Πανοράματος
  • Κέντρο Νεότητας «ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΡΑΣΙΔΗΣ»
  • Λύκειο των Ελληνίδων ΔΡΑΜΑΣ
  • Παμμικρασιατικός Σύλλογος Ν.ΔΡΑΜΑΣ «Ο ΑΓΙΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ»
  • Πανηπειρωτική Ένωση Ν.ΔΡΑΜΑΣ
  • Πολιτιστικός Σύλλογος «ΑΚΡΙΤΕΣ Ν.ΚΡΩΜΗΣ»
  • Πολιτιστικός Σύλλογος ΑΚΡΙΤΕΣ Ν.ΚΡΩΜΗΣ
  • Πολιτιστικός Σύλλογος ΔΡΑΜΑΣ «ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ»
  • Πολιτιστικός Σύλλογος Λιβαδερού «Η ΡΩΜΑΝΙΑ»
  • Σύλλογος Γονέων, Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Δράμας «ΑΛΚΥΟΝΗ»
  • Σύλλογος Εβριτών «Ο ΕΒΡΟΣ»
  • Σύλλογος Ένωσης Χορευτών «ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ» Ν. Δράμας

Ακολούθησε συνάντηση εργασίας την Δευτέρα 04.05.2017 στο Δημαρχείο με τους:

• Ιατρικό Σύλλογο Δράμας
  • Δίκτυο κοινωνικής αλληλεγγύης του Δήμου Δράμας
  • Ένωση Κυριών Δράμας
  • Σύλλογο Διαβητικών Δράμας
  • Σύλλογο Καρκινοπαθών Δράμας
  • Ελληνικό Ερυθρός Σταυρός Δράμας
  • Σωματείο Ατόμων με Αναπηρία Ν. Δράμας

προκειμένου να καταθέσουν τις προτάσεις τους και να διαμορφωθεί το πρόγραμμα Ημερίδας που θα λάβει χώρα το Σάββατο στις  16 Σεπτεμβρίου 2017 και ώρα 6:00 το απόγευμα, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δημαρχείου.

Παρακολουθείστε τη Δράση στη σελίδα μας στο FACEBOOK, όπου και υπάρχει σχετικό φωτογραφικό υλικό:

Δήμος Δράμας – Δ/νση ΠΟΑ-Τμήμα Προγραμματισμού, Ανάπτυξης και Οργάνωσης

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επισκεφτείτε την ιστοσελίδα