Πρόγραμμα εκδηλώσεων Now We Move – Δήμος Δράμας 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΗΣ “NOW WE MOVE

ΔΕΥΤΕΡΑ 29-05-2017 ΕΩΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ 04-06-2017

«DRAMA MOVES

Η καμπάνια του Now We MOVE είναι η μεγαλύτερη εκστρατεία στην Ευρώπη για την προώθηση του αθλητισμού και της σωματικής άσκησης. Ξεκίνησε το 2012 από τον Διεθνή Σύνδεσμο Αθλητισμού και Πολιτισμού (ISCA), και φέρνει τους ενδιαφερόμενους από τον τομέα του αθλητισμού και της σωματικής άσκησης σε συνδυασμό με διάφορους άλλους τομείς για την αντιμετώπιση της επιδημίας φυσικής αδράνειας σε όλη την Ευρώπη. Ο γενικός στόχος της εκστρατείας είναι η ευαισθητοποίηση των ευρωπαίων πολιτών σχετικά με τα οφέλη του αθλητισμού και της σωματικής άσκησης.

Το Τμήμα Προγραμματισμού, Ανάπτυξης & Οργάνωσης του Δήμου Δράμας στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής Καμπάνιας Now We Move – “MOVE WEEK” μέσα από μια δραστήρια συνεργασία με τοπικούς φορείς, πολιτιστικούς και αθλητικούς συλλόγους, οργανώσεις και πολίτες-εθελοντές-συμμετέχοντες, κινητοποιεί όλους τους Δραμινούς πολίτες να συμμετάσχουν στην εκστρατεία για την προώθηση του αθλητισμού και της σωματικής άσκησης αντιμετωπίζοντας την σωματική αδράνεια του σύγχρονου ανθρώπου.

Με κεντρικό σύνθημα DRAMA MOVES», καλούνται όλοι οι πολίτες να συμμετέχουν στις  Δράσεις  που θα πραγματοποιηθούν, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

31/05/17 Τετάρτη

16:00-18:00

Ø  ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΔΗΜΟΥ ΔΡΑΜΑΣ – ΔΕΚΠΟΤΑ – ΣΥΛΛΟΓΩΝ – ΦΟΡΕΩΝ ΣΤΟΝ                ΣΤΟΝ ΚΟΡΥΛΟΒΟ ΔΡΑΜΑΣ

Εκδήλωση με το μουσικό συγκρότημα κρουστών «FASARIOZO» στο ρυθμό των οποίων οι συμμετέχοντες θα χορέψουν παραδοσιακούς και σύγχρονους χορούς.

Συμμετέχουν:

ü  ΑΓΩΝΕΣ ΒΟΥΝΟΥ ΠΑΡΘΕΝΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ -VIRGIN FOREST TRAIL (VFT)

ü  Δ.Ε.Κ.ΠΟ.Τ.Α. ΔΗΜΟΥ ΔΡΑΜΑΣ

ü  Δ.Ε.Υ.Ψ.Υ. ΟΙΚΟΤΡΟΦΕΙΟ “ΠΗΓΗ”

ü  ΔΡΑΜΑ 1986

ü  ΚΔΑΠ-ΜΕΑ Δ.ΔΡΑΜΑΣ “ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ”

ü  ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΑΣ “ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ” ΚΑΙ  ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ –  Ε.Ψ.Υ.Κ.Α.

ü  ΚΕΝΤΡΟ ΝΕΟΤΗΤΑΣ ¨Γ. ΠΑΡΑΣΙΔΗΣ¨

ü  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ “ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ”

ü  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΙΒΑΔΕΡΟΥ-ΔΕΝΔΡΑΚΙΩΝ “ΡΩΜΑΝΙΑ”

ü  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΝΤΙΩΝ ‘’ΑΚΡΙΤΕΣ ΝΕΑΣ ΚΡΩΜΝΗΣ”

ü  ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΒΡΙΤΩΝ ΔΡΑΜΑΣ “Ο ΕΒΡΟΣ”

28/05/17 Δευτέρα

11:00-15:00

Ø  ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΚΡΑΧΤΙΔΗ

Ο Σύλλογος ΔΡΑΜΑ 1986 HANDBALL θα διεξάγει τουρνουά

χειροσφαίρισης με τη συμμετοχή 110 αθλητών.

28/05/17 Δευτέρα 19:00-20:00 Ø  Ο ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΙΒΑΔΕΡΟΥ-ΔΕΝΔΡΑΚΙΩΝ “Η ΡΩΜΑΝΙΑ”  θα χορέψει στον προαύλιο χώρο των Εκπαιδευτηρίων Δράμας.

31/05/17 Τετάρτη

18:00-20:00

Ø  ΚΕΝΤΡΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΕΣ ΔΗΜΟΥ ΔΡΑΜΑΣ “ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ”, ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗΣ ΔΡΑΜΑΣ ( ΧΕΛΜΟΥ 14 )

Παρουσίαση ασκήσεων γιόγκα για παιδιά από την Νηπιαγωγό και Δασκάλα Παιδικής Γιόγκα, Ελένη Κοντού. Μπορούν να συμμετάσχουν ενεργά παιδία ηλικίας από τριών(3) έως οκτώ(8) ετών, μαθαίνοντας τα οφέλη της παιδικής γιόγκα. Μπορείτε να δηλώσετε τη δωρεάν συμμετοχή σας στα τηλέφωνα 25210-55394/6979144651.

01/06/2017 Πέμπτη

Ø  ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΦΡΟΝΤΙΔΑΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ

Άσκηση για τους ωφελούμενους του Κέντρου Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων (Κ.Η.Φ.Η) Δράμας.

09:00-10:00 Ø  15ο Δημοτικό Σχολείο Δράμας

Ενημέρωση των παιδιών για την καμπάνια και διεξαγωγή αθλοπαιδιών στο χώρο τους.

02/06/17 Παρασκευή

11:00-13:00

Ø  ΟΙΚΟΤΡΟΦΕΙΟ «ΠΗΓΗ» ΣΤΟ Δ.Δ. ΚΥΡΓΙΩΝ  ΔΡΑΜΑΣ

Πραγματοποίηση δράσης στο χώρο του οικοτροφείου “Πηγή” στα Κύργια με μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Κυργίων, όπου θα διεξαχθούν αγωνίσματα όπως π.χ. σκυταλοδρομία.

ü  Δ.Ε.Υ.Ψ.Υ. ΟΙΚΟΤΡΟΦΕΙΟ “ΠΗΓΗ”

Στοιχεία  συντονιστή της ομάδας δράσης

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΤΕΡΖΑΚΗ ΧΡΥΣΑ

ΤΗΛ.:2521072508

18:00-19:00 Ø  Α.Σ. ¨Απόλλων Δράμας¨- Tae Kwon Do

Επίδειξη Tae Kwon Do στην έδρα τους, ΦΩΚΙΩΝΟΣ & ΔΟΪΡΑΝΗΣ 23

20:30-21:30 Ø  ZEN GYM

Επίδειξη Tae Kwon Do και Cardio Dance, στην έδρα τους, Γοργοποτάμου 2

Πληροφορίες σχετικά με την δράση μπορείτε να βρείτε στις παρακάτω ιστοσελίδες:

και στη σελίδα του Τμήματος Προγραμματισμού του δήμου Δράμας

Ευχαριστούμε θερμά για την συνδιοργάνωση την ΔΕΚΠΟΤΑ, την Δ/νση Καθαριότητας & Ανακύκλωσης και το Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής & Πολιτικών Ισότητας των Φύλων.

Ευχαριστούμε θερμά την Τροχαία Δράμας και την Διεύθυνση Πυροσβεστικής Υπηρεσίας για την αμέριστη συνδρομή και υποστήριξή τους.

Ευχαριστούμε για την μέχρι τώρα συμμετοχή και ελπίζουμε στη συμμετοχή όσο το δυνατόν περισσότερων πολιτών στις εκδηλώσεις.

Σας περιμένουμε!