Δ/νση Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας & Πολιτισμού

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ «Μια αγκαλιά για σένα, μαμά…»

Τρίτη, 14 Μαΐου 2024
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ «Μια αγκαλιά για σένα, μαμά…»

«Μια αγκαλιά για σένα, μαμά…»

Την Κυριακή 12 Μαΐου 2024, 19.00 το απόγευμα, η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων του Δήμου Δράμας σε συνεργασία με το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Δράμας, την Ένωση Κυριών Δράμας, την Εφορεία Αρχαιοτήτων Δράμας και τον Εμπορικό Σύλλογο Δράμας πραγματοποίησε με μεγάλη επιτυχία, εκδήλωση αφιερωμένη στην Μητέρα.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Αίθριο του Αρχαιολογικού Μουσείου Δράμας.

Μια εκδήλωση γεμάτη αγάπη και ενθουσιασμό για να τιμήσουμε την προσφορά της Μητέρας στα παιδιά της, την οικογένεια της, αλλά και  ολόκληρη την ζωή, καθώς, είναι αυτή που διαμορφώνει την νέα γενιά του κόσμου μας.

Η εκδήλωση περιλάμβανε:

• Δημιουργία από τα παιδιά καρτούλας ευχών με λόγια καρδιάς για την μητέρα τους.
  • Ζωγραφική προσώπου από την κα Παναγιώτα Καρνέζου και τον κο Διομήδη Παπαδόπουλο οι οποίοι προσέφεραν εθελοντικά την τεχνική τους σε μικρούς και μεγάλους.
  • Ομιλία από την αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Δράμας κα Β. Πουλιούδη με θέμα:

«Η γυναίκα – μητέρα μέσα από τα αρχαιολογικά ευρήματα της Δράμας».

• Παράσταση Θεάτρου Σκιών από τον καραγκιοζοπαίκτη Κ. Κουγιουμτζή.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους:

• ο Δήμαρχος Δράμας κος Γιώργος Παπαδόπουλος,
  • η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής & Δημόσιας Υγείας και Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του Δήμου Δράμας κα Σοφία Τσακιρίδου,
  • η κα Αβραμίδου Δέσποινα Αντιδήμαρχος Πολιτισμού – Δημοτικής Αστυνομίας,
  • η κα Αλίκη Τζιαμούρα Πρόεδρος της Ένωσης Κυριών Δράμας, μέλος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του Δήμου Δράμας

• η κα Σφικτοπούλου Φωτεινή Εκπρόσωπος του Εμπορικού Συλλόγου Δράμας, μέλος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του Δήμου Δράμας,
  • η Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Καρκινοπαθών Ελλάδος κα Ευγενεία Σαραφίδου,
  • η Πρόεδρος του Συλλόγου Καρκινοπαθών Δράμας κα Άρτεμις Δημητριάδου,
  • η Πρόεδρος του Συλλόγου Παραπληγικών Ν. Δράμας κα Αγλαία Κατσιγιάννη,
  • η Πρόεδρος του Συλλόγου Διαβητικών Δράμας κα Πόλυ Τορούνογλου,
  • η κα Αναστασία Τόλιου και η κα Ξανθοπούλου Ιουλία μέλη της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του Δήμου Δράμας,

και πλήθος παιδιών με τις μανούλες αλλά και τους μπαμπάδες τους.

Όλοι μαζί κλείσαμε την γιορτινή αυτή ημέρα με μια μεγάλη αγκαλιά, χαμόγελα και ένα πανέμορφο λουλούδι που χάρισαν τα παιδιά, μικρά και μεγάλα στις Μητέρες τους.

Ευχαριστούμε θερμά τους συνδιοργανωτές της εκδήλωσης για την πολύτιμη συνεισφορά και τις πρωτοβουλίες τους, τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό Δράμας για την παρουσία των διασωστών του, και όλο τον κόσμο που τίμησε με την παρουσία και την ενεργή συμμετοχή του  την εκδήλωση τιμής αφιερωμένη στην Μητέρα.

Η Αντιδήμαρχος

Κοινωνικής Πολιτικής & Δημόσιας Υγείας