Διαπαραταξιακή για Λαϊκή Αγορά Δράμας

Τετάρτη, 6 Ιουλίου 2022
Διαπαραταξιακή για Λαϊκή Αγορά Δράμας

Συνεδρίασε για 4η φορά η διαπαραταξιακή επιτροπή των δημοτικών παρατάξεων του Δήμου Δράμας για να εξετάσει το ζήτημα χωροθέτησης της μετεγκατάστασης της λαϊκής αγοράς του Δήμου, με δεδομένο ότι στην 19ης Μαϊου δεν μπορούμε να εγγυηθούμε την ασφάλεια της διεξαγωγής της λαϊκής και επιπλέον, δεν υπάρχουν επαρκείς χώροι για να φιλοξενήσουν το σύνολο των εμπλεκόμενων επαγγελματιών.

Στην συνεδρίαση της διαπαραταξιακής παρέστησαν εκπρόσωποι του Σωματείου μικροπωλητών, των παραγωγών καθώς και του εμπορικού συλλόγου Δράμας για να αναπτύξουν τις απόψεις τους επί του θέματος.

Κατόπιν διαλογικής συζήτησης μεταξύ των μελών της, η διαπαραταξιακή επιτροπή κατέληξε με πλειοψηφία στην κάτωθι πρόταση:

–               Η λαϊκή αγορά του Δήμου Δράμας να μετεγκατασταθεί στην ευρύτερη περιοχή της οδού Χελμού. Συγκεκριμένα θα ξεκινάει από την οδό Σκεπαστών (ο δρόμος που ορίζει την ‘‘ ποδηλατούπολη’’ και τον υπό ανέγερση παιδικό σταθμό) και θα εκτείνεται ανατολικά στην οδό Χελμού μέχρι καλύψεως των θέσεων. Επιπλέον, θα χρησιμοποιηθούν οι δύο ακάλυπτοι χώροι που σήμερα λειτουργούν ατύπως ως χώρος στάθμευσης βαρέων οχημάτων.

–               Επί της οδού Χελμού να τοποθετηθούν οι εκθέτες έμποροι βιομηχανικών προϊόντων σε πάγκους ομοιόμορφους που θα έχουν μήκος 6 μέτρων και ενδιάμεσο κενό 1 μέτρο.

–               Εντός των ακάλυπτων χώρων να τοποθετηθούν οι εκθέτες έμποροι και παραγωγοί διατροφικών ειδών σε πάγκους μήκους έως 5 μέτρα αναλόγως το είδος των προϊόντων που διαθέτουν στον καταναλωτή. Περαιτέρω εξειδίκευση θα υπάρξει με το τοπογραφικό σχεδιάγραμμα που θα συνοδεύει τον κανονισμό λειτουργίας της λαϊκής αγοράς.

–               Τα αυτοκίνητα εμπόρων και παραγωγών να βρίσκονται εκτός του χώρου της λαϊκής αγοράς κατά τη διάρκεια της λειτουργίας της.

–               Ως αποχωρητήρια να χρησιμοποιηθούν τα αποχωρητήρια που βρίσκονται στην ποδηλατούπολη, στην κερκίδα των γηπέδων τένις και αυτά του αναψυκτηρίου της οδού Χελμού καθώς και οι χημικές τουαλέτες που υφίστανται. Το ζήτημα θα επανεξεταστεί εάν κριθεί στην πορεία απαραίτητο.

Σε ότι αφορά τα καταστήματα που βρίσκονται στην περιοχή που λειτουργούσε μέχρι πρότινος η λαϊκή αγορά του Δήμου Δράμας και ανταποκρινόμενοι στις επιφυλάξεις τους αλλά και στις ανησυχίες τους για πτώση της αγοραστικής κίνησης εξ’ αιτίας της μετακίνησης της αγοράς η διαπαραταξιακή επιτροπή θα εισηγηθεί προς το δημοτικό συμβούλιο:

–               την μείωση κατά 50 % των δημοτικών τελών των επιχειρήσεων που βρίσκονται στην περιοχή της μέχρι σήμερα λαϊκής αγοράς όπως εμφανίζεται στο ισχύον σήμερα τοπογραφικό.

–               επιπλέον μείωση για τα καταστήματα εστίασης που εδράζονται στην περιοχή εκείνη στο τέλος χρήσης πεζοδρομίων για την ανάπτυξη τραπεζοκαθισμάτων.

Με την υιοθέτηση της παραπάνω πρότασης από τα αρμόδια όργανα του Δήμου, οι δημοτικές παρατάξεις του δήμου Δράμας δεσμεύονται να εργαστούν για την ανάπτυξη μιας σύγχρονης στεγασμένης  λαϊκής αγοράς στον ακάλυπτο χώρο των βαρέων οχημάτων. Για το λόγο αυτό :

–               θα ασφαλτοστρωθεί άμεσα  ο ακάλυπτος χώρος που έχει εγκατεστημένα αθλητικά μηχανήματα (πλησίον των σημερινών πάρκιγκ).

–               θα χρηματοδοτηθεί άμεσα μελέτη για την δημιουργία κλειστής λαϊκής αγοράς και θα διερευνηθούν τρόποι χρηματοδότησης της κατασκευής της.

Οι παρατάξεις του Δήμου Δράμας από την πρώτη στιγμή συγκέρασαν τις πολιτικές τους διαφορές για να αντιμετωπίσουν ένα ζήτημα που αφορά τους εκθέτες επαγγελματίες της λαϊκής αγοράς, τους καταναλωτές , τους κατοίκους της πόλης και την εύρυθμη λειτουργία της, γνωρίζοντας ότι είναι αδύνατο να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι με την προτεινόμενη λύση, αλλά ακούγοντας σε βάθος όλες τις προτάσεις και καταλήγοντας στην πιο βιώσιμη λύση για καταναλωτές και επαγγελματίες.

Συγχρόνως, συζητήθηκαν διεξοδικά ζητήματα, όπως η προσέγγιση της λαϊκής μέσω των Αστικών Λεωφορείων, των ταξί και των ιδιωτικών αυτοκινήτων και αναζητήθηκαν λύσεις και προτάσεις που θα εξειδικευθούν στο αμέσως επόμενο διάστημα, προκειμένου να απαντηθούν εύλογα ερωτήματα των καταναλωτών.

Καλούμε όλους τους εμπλεκόμενους να δείξουν την ίδια καλή διάθεση και δεσμευόμαστε ότι προβλήματα που θα προκύψουν από την μετεγκατάσταση της λαϊκής αγοράς, θα προσπαθήσουμε να τα λύσουμε κατά την διάρκεια της λειτουργίας της.

Στην σημερινή συνεδρίαση της διαπαραταξιακής επιτροπής δεν συμμετείχε η Παράταξη ‘‘Λαϊκή Συσπείρωση’’, ενώ η παράταξη ‘‘ Προοπτική για τη Δράμα’’ διαφώνησε στην μετεγκατάσταση της λαϊκής αγοράς.

Οι εκπρόσωποι των παρατάξεων

Ενώνουμε τη Δράμα