Επιβεβαιωμένα Ιδρύεται η Σχολή Κινηματογράφου στη Δράμα-Προχωρά η μελέτη της Καπναποθήκης της οδού Περδίκα

Τρίτη, 18 Σεπτεμβρίου 2018

Η Διοικούσα Επιτροπή του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου πήρε την οριστική ομόφωνη απόφαση για την Ίδρυση Παραρτήματος στην πόλη της Δράμας ενόψει διαμόρφωσης Προγράμματος Κινηματογραφικών Σπουδών και Κέντρου Έρευνας και Κινηματογράφου σε συνεργασία με τον Δήμο Δράμας, το Υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής, αλλά και τον Πολιτιστικό Οργανισμό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας. Παράλληλα την Τρίτη 18 Σεπτεμβρίου ο Δήμαρχος Δράμας, κ. Χριστόδουλος Μαμσάκος, επισκέφθηκε την Καπναποθήκη της οδού Περδίκα με τον Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (ΕΑΠ), κ. Βασίλη Καρδάση, τον οποίο συνόδευε η τεχνική υπηρεσία του Πανεπιστημίου, και με τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους, κ. Αντώνη Παπαδόπουλο. Ο Δήμαρχος σε δηλώσεις του αναφέρθηκε στη θετική εξέλιξη της πορείας ίδρυσης Κινηματογραφικής Σχολής στη Δράμα και στην ανακατασκευή της Καπναποθήκης της οδού Περδίκα, η οποία θα στεγάσει και τη Σχολή Κινηματογράφου, ενώ σημείωσε ότι η παρουσία του Προέδρου και των τεχνικών υπηρεσιών του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου επιβεβαιώνει την πρόοδο του εγχειρήματος. Επιπλέον δήλωσε ότι ένα πάγιο αίτημα όλων των Δραμινών, η ίδρυση Πανεπιστημιακής σχολής, πραγματοποιείται. Ακόμη αναφέρθηκε στη συνεργασία που υπάρχει για τη μελέτη του κτιρίου από την εταιρία Raycap, και τόνισε ότι με την παρούσα δημοτική αρχή η Δράμα αλλάζει σελίδα και μπαίνει δυναμικά στη νέα εποχή.