Φροντίζουμε για τις ανάγκες σας γι΄ αυτό ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ

Πέμπτη, 19 Μαρτίου 2020
Φροντίζουμε για τις ανάγκες σας γι΄ αυτό ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ

Ο Δήμος Δράμας επεκτείνει το πρόγραμμα ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ δημιουργώντας ένα διευρυμένο δίχτυ προστασίας για ηλικιωμένους, ΑμεΑ και γενικά ευάλωτες ομάδες πληθυσμού που χρήζουν στήριξη και συμπαράσταση σε θέματα καθημερινότητας.

Για το λόγο αυτό προέβη στη σύσταση νέας δομής υποστήριξης κοινωνικής πρόνοιας και αλληλεγγύης από τις 19-3-2020 και μέχρι τη λήξη των μέτρων αποφυγής του κορωνοϊού – COVID 19, με έδρα το Δημαρχείο. Η δομή θα λειτουργεί καθημερινά από τις 8.00 π.μ. έως 2.00 μ.μ.

Μ’ ένα απλό τηλεφώνημα στο 2521350608 προσωπικό του Δήμου μας θα αξιολογεί το αίτημά σας και θα προσπαθεί να δίνει λύσεις στα προβλήματά σας (π.χ. προώθηση αιτημάτων παροχής ειδών πρώτης ανάγκης, διανομή φαρμακευτικού υλικού, νοσηλευτική φροντίδα, διεκπεραίωση αιτημάτων που εκδίδονται από υπηρεσίες του δήμου ή άλλες δημόσιες υπηρεσίες και οργανισμούς).

Παράλληλα θα λειτουργεί γραμμή Ψυχολογικής  υποστήριξης  (τηλέφωνο: 2521350703).

Με τον τρόπο αυτό αποτρέπουμε τις άσκοπες μετακινήσεις των ευπαθών ομάδων του πληθυσμού και προσέχουμε την υγεία όλων γιατί αγαπάμε τη ζωή.