Ολοκληρώθηκε το φετινό πρόγραμμα του Δήμου Δράμας «Δημιουργική Απασχόληση Παιδιών κατά την περίοδο των θερινών διακοπών».

Τετάρτη, 6 Σεπτεμβρίου 2017

Με μια χαρούμενη γιορτή ολοκληρώθηκε το φετινό πρόγραμμα του Δήμου Δράμας «Δημιουργική Απασχόληση Παιδιών κατά την περίοδο των θερινών διακοπών». Στο πλαίσιο της κοινωνικής πολιτικής και ειδικότερα των δράσεων που αφορούν στο παιδί και την οικογένεια, και κυρίως των εργαζόμενων γονέων με παιδιά, ο Δήμος Δράμας υλοποίησε με απόλυτη επιτυχία το πρόγραμμα «Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών» κατά τους θερινούς μήνες. Το πρόγραμμα απευθυνόταν σε παιδιά σχολικής ηλικίας 6-12 ετών, περιλάμβανε ποικίλες δραστηριότητες στις εκπαιδευτικές εγκαταστάσεις του 15ου Δημοτικού Σχολείου Δράμας και γινόταν υπό την εποπτεία εκπαιδευτικών χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση της οικογένειας (δωρεάν). Μέσω της δημιουργικής απασχόλησης, οι μικροί συνδημότες είχαν την ευκαιρία να αξιοποιήσουν δημιουργικά τον ελεύθερο χρόνο των διακοπών.