Ονοματοδοσία της αίθουσας εκδηλώσεων του Κέντρου Νεότητας, σε «Αίθουσα Τέχνης Γεώργιος Παρασίδης».

Πέμπτη, 13 Σεπτεμβρίου 2018

Την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 19:00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Κέντρου Νεότητας «Γεώργιος Παρασίδης» στο Παλιό Δημαρχείου Δράμας και στο πλαίσιο του εορτασμού της 30άχρονης δημιουργικής πορείας του πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια της επετειακής έκθεσης έργων καλλιτεχνών του και παράλληλα έγινε και η ονοματοδοσία της αίθουσας εκδηλώσεων του Κέντρου Νεότητας, σε «Αίθουσα Τέχνης Γεώργιος Παρασίδης».

Ο Δήμαρχος Δράμας, δηλώνει: «Τα τελευταία 30 χρόνια ένας από τους ισχυρούς θεματοφύλακες και εκφραστές του πολιτισμού μας, είναι το Κέντρο Νεότητας Δράμας. Πρόκειται για ένα σημείο συνάντησης νέων και όλων όσοι αισθάνονται νέοι, πρόκειται για ένα μέσο καλλιτεχνικής έκφρασης. Είναι ένας χώρος σύγχρονος που παρέχει τη δυνατότητα και την ευκαιρία να αναδειχθούν οι σύγχρονες μορφές έκφρασης της τέχνης, ένας χώρος όπου το πάθος, η ενέργεια και η δημιουργικότητα βρίσκουν το πρόσφορο έδαφος για να αναπτυχθούν. Το κέντρο νεότητας του Δήμου μας, δίνει την ευκαιρία και το βήμα σε ανθρώπους δημιουργικούς να εκφραστούν ελεύθερα με τον τρόπο που γνωρίζουν οι ίδιοι καλύτερα. Η πολλαπλή προσφορά του επιβεβαιώνει την ιστορία του και τη φήμη του, που ξεπερνούν τα όρια της περιοχής μας. Η δυναμική συμμετοχή του στην καθημερινότητα της Δράμας είναι ευδιάκριτη. Με ξεκάθαρους στόχους θετικής και δημιουργικής καλλιτεχνικής έκφρασης, διατηρεί αναλλοίωτες τις αξίες σχετικές με την πνευματική και πολιτιστική ζωή των Δραμινών. Είναι γεγονός ότι η καταξίωσή του αναγνωρίζεται από όλους τους συμπολίτες μας. Βέβαια οφείλω να αναφερθώ στον άνθρωπο που έδωσε πνοή και ψυχή σε αυτό το κέντρο πολιτισμού, στον Γεώργιο Παρασίδη, ο οποίος υπήρξε ο εμπνευστής και αρωγός σε αυτήν τη σπουδαία προσπάθεια για να αναπτυχθεί η καλλιτεχνική έκφραση όλων των συνδημοτών μας. Εμείς ως δημοτική αρχή είμαστε εδώ να στηρίξουμε αυτούς τους δημιουργικούς ανθρώπους, που παράγουν τέχνη, που ζωντανεύουν την πόλη μας, που δίνουν άλλους ρυθμούς και κέφι, δυναμική και ζωντάνια μέσα από τις πολλαπλές δράσεις. Θα ήθελα να συγχαρώ την υπεύθυνη λειτουργίας, κ. Δέσποινα Παρασίδου, που αποτελεί τον βασικό πυλώνα για να διατηρηθεί αυτός ο σπουδαίος κρίκος πολιτισμού του τόπου μας. Βέβαια, αξίζουν θερμά συγχαρητήρια σε όλες και σε όλους τους καλλιτέχνες και τα μέλη του Κέντρου Νεότητας για τη συνεχή προσφορά τους στην κοινωνία και τον πολιτισμό. Σας ευχαριστούμε που παράγετε πολιτισμό και εύχομαι τα 30 χρόνια να πολλαπλασιαστούν και να συνεχίσετε να μας προσφέρετε τη δυνατότητα να απολαμβάνουμε την καλλιτεχνική σας έκφραση μέσα από το έργο του Κέντρου Νεότητας».