«Παιδική Κακοποίηση – Δράση Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης του Προσωπικού των Παιδικών Σταθμών του Δήμου Δράμας»

Τρίτη, 4 Οκτωβρίου 2022

Με μεγάλη επιτυχία και ενεργή συμμετοχή του προσωπικού των Δημοτικών & Ιδιωτικών  Παιδικών Σταθμών του Δήμου Δράμας πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα,  3 Οκτωβρίου Δράση Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης με θέμα το φαινόμενο της Παιδικής Κακοποίησης.  Η Δράση οργανώθηκε και υλοποιήθηκε από την Επιστημονική Ομάδα του Κέντρου Κοινότητας και Παραρτήματος Ρομά του Δήμου Δράμας.

Το ζήτημα της παιδικής κακοποίησης αποτελεί πρόβλημα δημόσιας υγείας και απασχολεί ιδιαίτερα την κοινωνία και τους ανθρώπους. Ερευνητικά,  έχει διαπιστωθεί πως η παιδική κακοποίηση έχει σοβαρές αρνητικές επιδράσεις στην σωματική και συναισθηματική υγεία των παιδιών. Η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των πολιτών και ιδιαίτερα των επαγγελματιών οι οποίοι βρίσκονται σε επαφή με παιδιά κρίνεται απαραίτητη με στόχο την προφύλαξη και την προστασία των δικαιωμάτων των ανηλίκων.

Η Δράση είχε ως στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση όλου του προσωπικού των Δομών των  Παιδικών Σταθμών (Δημοτικών & Ιδιωτικών) του Δήμου Δράμας σε ζητήματα Παιδικής Κακοποίησης σε επίπεδο πρόληψης – αναγνώρισης αλλά και αντιμετώπισης.