Πρόγραμμα Ενημέρωσης – Πρόληψης Καρδιαγγειακού Κινδύνου

Τετάρτη, 10 Ιανουαρίου 2018
Πρόγραμμα Ενημέρωσης - Πρόληψης Καρδιαγγειακού Κινδύνου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

Ο Δήμος Δράμας, αναγνωρίζοντας την σημασία της πρόληψης, παρέχει υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας σε συνεργασία με το Εθνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγειών Πόλεων- Προαγωγής Υγείας. Στο πλαίσιο αυτών των δράσεων συνεχίζεται  με επιτυχία το πρόγραμμα ενημέρωσης και πρόληψης του καρδιαγγειακού κινδύνου από το τμήμα Προστασίας & Προαγωγής της Δημόσιας Υγείας του Δήμου Δράμας.

Τα καρδιαγγειακά νοσήματα αποτελούν την 1η αιτία θανάτου παγκοσμίως. Οι καρδιαγγειακές παθήσεις εμφανίζονται συχνότερα με την εκδήλωση στεφανιαίας νόσου, εγκεφαλικού επεισοδίου και περιφερικής αγγειοπάθειας. Ανάμεσα στους βασικότερους παράγοντες κινδύνου για την εμφάνιση καρδιαγγειακών νοσημάτων συμπεριλαμβάνονται: Α) το κάπνισμα Β) η αρτηριακή πίεση Γ) η ολική χοληστερόλη Δ) η ηλικία.

Σκοπός του προγράμματος είναι η πρόληψη των καρδιαγγειακών νοσημάτων στην ηλικιακή ομάδα άνω των 40 ετών, μια ηλικιακή ομάδα η οποία παρουσιάζει αυξημένους παράγοντες κινδύνου για καρδιαγγειακό επεισόδιο.

Πραγματοποιείται μέτρηση αρτηριακής πίεσης, χοληστερίνης και τριγλυκεριδίων (αν μπορούν οι συμμετέχοντες να προσκομίσουν τις εξετάσεις χοληστερίνης που έχουν πραγματοποιήσει εξωτερικά τα τελευταία 2 έτη) και θα υπολογίζεται ο καρδιαγγειακός κίνδυνος με επιμέρους συνεισφορά του κάθε παράγοντα κινδύνου στον κίνδυνο αυτό.

Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται να επικοινωνούν για ραντεβού με το Τμήμα Προστασίας & Προαγωγής της Δημόσιας Υγείας Δήμου Δράμας που βρίσκεται επί της οδού Πλατεία Ελευθερίας 1 (ισόγειο ανακαινισμένου Δημαρχείου) και στο τηλέφωνο 25210-21906.