Δ/νση Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας & Πολιτισμού

Τετάρτη, 25 Σεπτεμβρίου 2024
ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ - ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΔΡΑΜΑΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Κέντρο Κοινότητας και Παράρτημα Ρομά του Δήμου Δράμας σε συνεργασία με τον Σύλλογο Ρομποτικής Μαθηματικών Φυσικής Τεχνολογίας Robotek Δράμας και την Αντιπεριφέρεια Δράμας πραγματοποίησε την  21 Σεπτεμβρίου 2024 ημέρα Σάββατο και ώρα 10:00 π. μ με 14:00 μ. μ, το πρώτο Φεστιβάλ Ρομποτικής Δράμας.

Το Φεστιβάλ έγινε στην περιοχή της Ανάπλασης και σκοπός του ήταν η προώθηση της τεχνολογίας και της καινοτομίας σε νέους και μεγάλους της πόλης μας. Οι συμμετέχοντες διαχωρίστηκαν σε ομάδες και περιηγήθηκαν σε περίπτερα διαφόρων δραστηριοτήτων, διαγωνίστηκαν  σε μια ειδικά διαμορφωμένη διαγωνιστική πίστα και έλαβαν ειδικά βραβεία – μετάλλια για την συμμετοχή τους καθώς και βεβαιώσεις ολοκλήρωσης του Φεστιβάλ.

Τη δράση τίμησε με την παρουσία της  η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής και  Δημόσιας Υγείας, κ. Σοφία Τσακιρίδου και ο θεματικός Περιφερειάρχης Κοινωνικής Πολιτικής και Δημόσιας Υγείας κ. Παναγιωτίδης Αλέξης.

Η Αντιδήμαρχος

Σοφία Τσακιρίδου