Φωτίζουμε το δρόμο της Αλληλεγγύης

Πέμπτη, 20 Μαΐου 2021
Φωτίζουμε το δρόμο της Αλληλεγγύης

Τη δύσκολη αυτή περίοδο που διανύει η χώρα μας αλλά και ολόκληρος ο πλανήτης εξ’ αιτίας της υγειονομικής κρίσης – πανδημίας, πάρθηκαν από την κεντρική εξουσία μια σειρά μέτρων με σκοπό τον περιορισμό της διασποράς των κρουσμάτων του θανατηφόρου ιού από τον COVID-19. Τα μέτρα αυτά επηρέασαν σημαντικά την καθημερινότητα όλων μας και ιδιαίτερα των ευάλωτων συμπολιτών μας.

Το ΜΕΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ και φροντίζουμε για τις ανάγκες σας, έγινε αυτοσκοπός των εργαζομένων του Τμήματος Κοινωνικής Πολιτικής και Πολιτικών Ισότητας των Φύλων/Κέντρο Κοινότητας και Παράρτημα Ρομά/Βοήθεια στο Σπίτι, της Δ/νσης Κοινωνικής Προστασίας Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου μας.

Προς αυτή την κατεύθυνση υπήρξαν κάποιοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ που με δική τους πρωτοβουλία, συνέβαλαν έμπρακτα στο κοινωνικό μας έργο την περίοδο του Πάσχα.  Η δράση με τίτλο 1η εβδομάδα Κοινωνικής Αλληλεγγύης με τη συμμετοχή όλων των πολιτιστικών συλλόγων της πόλης μας, ήταν ενθαρρυντική για την ενίσχυση του Καταστήματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης του Δήμου μας. Ενώ συγκινητική υπήρξε η δράση με τίτλο ΓΙΝΕ ΝΟΝΟΣ, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά από μη Κερδοσκοπικό Σωματείο, που σκόρπισε χαμόγελα και αισιοδοξία σε 20 παιδιά οικονομικά αδύνατων οικογενειών.

Στην προσπάθειά μας αυτή σημαντική υπήρξε η δωρεά γνωστού τηλεοπτικού καναλιού πανελλαδικής εμβέλειας στο πλαίσιο της εταιρικής κοινωνικής του ευθύνης, γνωστές αλυσίδες τροφίμων που δραστηριοποιούνται στην πόλη μας, άλλοι επαγγελματίες, διάφοροι άλλοι σύλλογοι αλλά και πολίτες επώνυμοι και ανώνυμοι.

Ευχαριστούμε όλους εσάς που σταθήκατε αρωγοί των προσπαθειών μας προκειμένου να στηρίξουμε ευπαθείς ομάδες. Σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια κι ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που φωτίσατε το δρόμο της Αλληλεγγύης και της Ανθρωπιάς.

Οι πράξεις όλων, αποτελούν φωτεινό παράδειγμα προς μίμηση και μεταλαμπάδευσης της ιδέας της αλληλεγγύης και αξίζει να τους  αναφέρουμε αναλυτικά:

• ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
  • ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΜΑΣ
  • ΣΚΑΪ -ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
  • ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΒΡΙΤΩΝ Ν. ΔΡΑΜΑΣ “ Ο ΕΒΡΟΣ”
  • Ο “ΤΟΙΧΟΣ ΤΗΣ ΚΑΛΟΣΥΝΗΣ”
  • ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ
  • ΜΑΣΟΥΤΗΣ
  • ΓΟΥΝΤΣΙΔΗΣ Α.Ε.
  • ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ
  • ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ Ν. ΣΕΒΑΣΤΕΙΑΣ “ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ”
  • ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΑΡΑΣΙΩΤΩΝ ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ “Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ”
  • ΕΝΩΣΗ ΚΥΡΙΩΝ ΔΡΑΜΑΣ
  • ΕΝΩΣΗ ΧΟΡΕΥΤΩΝ Ν.ΔΡΑΜΑΣ “ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ”
  • ΕΞΩΡΑΙΣΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ
  • ΘΡΑΚΙΚΗ ΕΣΤΙΑ ΔΡΑΜΑΣ
  • ΛΑΙΟΝΣ ΔΡΑΜΑΣ
  • ΛΥΚΕΙΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΔΡΑΜΑΣ
  • ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ “ΠΑΝΑΓΙΑ ΣΟΥΜΕΛΑ”
  • ΜΟΥΣΙΚΟΔΡΑΜΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ “ΑΠΟΛΛΩΝ” ΚΑΛΟΥ ΑΓΡΟΥ
  • ΠΑΜΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΠΟΤΑΜΩΝ “Ο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ”
  • ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΑΜΑΣ “ΟΙ ΡΙΖΕΣ ΜΑΣ”
  • ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΝΤΙΩΝ ΑΚΡΙΤΕΣ ΝΕΑΣ ΚΡΩΜΝΗΣ
  • ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΚΑΛΩΤΗΣ
  • ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΚΡΙΤΕΣ ΠΑΡΑΣΙΝΑΔΑΣ
  • ΠΟΝΤΙΑΚΟΣ ΠΟΛΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΑΥΡΟΒΑΤΟΥ “ΚΑΡΣ”
  • ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΡΗΤΙΚΩΝ Ν. ΔΡΑΜΑΣ “Η ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ”
  • ΣΩΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΟΔΗΓΙΣΜΟΥ
  • ΣΩΜΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΡΟΣΚΟΠΩΝ
  • ΦΟΥΡΝΟΣ ΤΣΑΚΑΛΙΔΗ Α.Ε

Ελπίζουμε η προσπάθεια αυτή να ριζώσει και να δώσει μεγαλύτερο φως στις καρδιές όλων μας.