Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας στις 8 Μαρτίου 2023

Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2023
Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας στις 8 Μαρτίου 2023

Τη δύναμη της γυναικείας ψυχής που περικλείει μέσα της αγώνες χρόνων για τη κατάκτηση ισότιμης θέσης στο κοινωνικό γίγνεσθαι, πρόβαλε η εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία   στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας της Γυναίκας στις 8 Μαρτίου 2023, υπό την αιγίδα της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του Δήμου Δράμας, σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Οργανισμό -Φ.Τ.Μ.Μ. Δήμου Δράμας, το Κέντρο Κοινότητας και Παράρτημα Ρομά, το ΔΙΕΚ Δράμας, το ΙΕΚ και ΕΠΑΣ μαθητείας ΔΥΠΑ Δράμας, την Ένωση Κυριών Δράμας -Σπίτι Ανοικτής Φιλοξενίας και την Ένωση Αστυνομικών Υπαλλήλων Ν. Δράμας. Στην εκδήλωση οι  σπουδάστριες του ΔΙΕΚ Δράμας , ΙΕΚ ΔΥΠΑ και ΕΠΑΣ Μαθητείας ΔΥΠΑ Δράμας συμμετείχαν στη δράση καλλωπισμού.

Από νωρίς το απόγευμα οι σπουδάστριες/ες, στο φουαγιέ του Δημαρχείου και στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων περιποιήθηκαν 54 γυναίκες κάθε ηλικίας από τον δήμο μας, που ζήτησαν υπηρεσίες καλλωπισμού και για ορισμένες από αυτές ήταν η πρώτη φορά που δέχτηκαν με χαρά μια τέτοια φροντίδα.

Η εκδήλωση συνεχίστηκε στο Ωδείο Δράμας με τήρηση σιγής ενός λεπτού στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού δυστυχήματος στα Τέμπη. Ακολούθησε η βράβευση έξι γυναικών – μαθητριών του Εσπερινού ΕΠΑΛ  που πέτυχαν την προηγούμενη χρονιά να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση δίνοντας πανελλήνιες εξετάσεις σε μεγάλη ηλικία.

Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση από την Δερματολόγο Βασιλική Τζίρκα με θέμα: «Η γυναικεία περιποίηση δεν είναι πολυτέλεια».

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την προβολή της βραβευμένης ταινίας «Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ»

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Δράμας Χριστόδουλος Μαμσάκος, ο Αντιδήμαρχος Πολιτισμού Μιχαήλ Τάσσου, ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Οργανισμού -Φ.Τ.Ν.Ν. Γεώργιος Δεμερτζής , ο περιφερειακός σύμβουλος Αργύρης Πατακάκης,  ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σπύρος Κιουλάνης, ο απερχόμενος Διευθυντής του Εσπερινού ΕΠΑΛ Λάμπρος Τρυφωνίδης, η νυν Διευθύντρια του Εσπερινού ΕΠΑΛ Φανή Αθανασιάδου , ο Πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου  Γεώργιος Κύρτσης, ο Διευθυντής ΙΕΚ ΔΥΠΑ Δράμας Αντώνιος Βαρδακάς , η Διευθύντρια ΕΠΑΣ Μαθητείας  ΔΥΠΑ Δράμας, Άννα Κουτσικίδου,  η Διευθύντρια του Δημόσιου ΙΕΚ Άννα Δερβένη, μέλη της  Δημοτικής Επιτροπής Ισότητας των Φύλων και πλήθος κόσμου.

Ευχαριστούμε θερμά τους χορηγούς μας που συνέβαλαν στην εκδήλωση:

– Hondos Center, Christian Artesio, Κτήμα Μανωλεσάκη, Asimakis ,Sarantis Group

– Την Μαρια Παπαδοπουλου για τα χειροποίητα γούρια που επιμελήθηκε

και

– τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό για την παρουσία του..