German Doctors

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ «GERMAN DOCTORS» ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΔΡΑΜΑΣ

Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2017
ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ «GERMAN DOCTORS» ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΑΡΧΟ ΔΡΑΜΑΣ

Στο πλαίσιο της Ελληνο-Γερμανικής Συνεργασίας στον χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, της οποίας από πλευράς Ελλάδος αρμόδιος Συντονιστής είναι ο Δήμαρχος Δράμας, κ. Χριστόδουλος Μαμσάκος, εξασφαλίστηκε από τον ανωτέρω Οργανισμό η χρηματοδότηση ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού για το Κέντρο προσωρινής φύλαξης προσφύγων στη Δράμα. Πρόκειται για την τοποθέτηση δύο γιατρών και δύο νοσηλευτών, οι οποίοι, μετά την υπόδειξη του Δημάρχου, θα είναι υποχρεωτικά από την περιοχή της Δράμας, η δε επιλογή και τοποθέτησή τους θα γίνει με απόφαση του Ιατρικού Συλλόγου Δράμας.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στις 13 Ιανουαρίου στο Δημαρχείο με την συμμετοχή και του Ιατρικού Συλλόγου Δράμας, ο Δήμαρχος τόνισε ότι  με την συγκεκριμένη δράση επιτυγχάνεται  αφενός η δημιουργία τεσσάρων θέσεων εργασίας για  νέους δραμινούς επιστήμονες, αλλά κυρίως η αποσυμφόρηση  του Νοσοκομείου Δράμας, το οποίο  θα συνεχίσει την παροχή των Υπηρεσιών προς τον δραμινό πληθυσμό χωρίς την επί πλέον επιβάρυνση των προσφύγων.

Επίσης, σημαντική είναι και η δωρεά από τους «German Doctors» προς τον Δήμο Δράμας μιας σύγχρονης συσκευής Υπερήχων, η οποία, με απόφαση Δημάρχου, θα τοποθετηθεί στο Ιατρικό Κέντρο Προσοτσάνης για τις ανάγκες τόσο των προσφύγων, όσο και  για τις ανάγκες των συμπολιτών μας.  Παράλληλα, ο Πρόεδρος του Δ.Σ. του Οργανισμού δεσμεύτηκε για περαιτέρω βοήθεια και αποστολή ιατρικού και υγειονομικού υλικού.