Συνάντηση με εκπροσώπους του Δήμου Hadjidimovo

Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022
Συνάντηση με εκπροσώπους του Δήμου Hadjidimovo

Ο Δήμος Δράμας  με τον Δήμο Hadjidimovo υλοποιούν το έργο  με τίτλο «CB Water Geopark» στο πλαίσιο του Προγράμματος Ευρωπαϊκής Εδαφικής Συνεργασίας, Interreg V-A “Ελλάδα – Βουλγαρία 2014-2020».

Στο πλαίσιο του προγράμματος  αποστολή από τον δήμο της Βουλγαρίας με επικεφαλής τους 2 αντιδημάρχους κκ Dimitar Bahanov , Ramis Metuchev επισκέφτηκαν την Δράμα.

Στην ημερίδα που διοργανώθηκε στην Αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου ο Δήμαρχος  Χριστόδουλος Μαμσάκος, παίρνοντας τον λόγο μεταξύ άλλων ανέφερε:

“Με το συγκεκριμένο έργο αναδεικνύονται οι δυνατότητες Τουριστικής Ανάπτυξης  της  Δράμας  και του  Hadjidimovo. Διαθέτουμε και οι 2 περιοχές  σπάνιο  φυσικό κάλος, και αυτό προβάλλεται με την συγκεκριμένη δράση.

Αναδεικνύουμε  τον τουρισμό ως βασικό κρίκο της στρατηγικής αλυσίδας για την  ανάπτυξη, για την τόνωση της επιχειρηματικότητας, των επενδύσεων και της απασχόλησης.

Χαιρετίζω την παρουσία των 2 αντιδημάρχων και πιστεύω σε ακόμη μεγαλύτερη  συνεργασία μεταξύ των 2 περιοχών»