ΞΕΚΙΝΑ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΣΤΗΝ ΧΕΛΜΟΥ- ΥΠΟΓΡΑΦΗΚΕ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

Πέμπτη, 28 Απριλίου 2022

Υπογράφηκε το Συμφωνητικό για την Κατασκευή του  νέου Παιδικού Σταθμού  επί της οδού Χελμού στην περιοχή της ανάπλασης. Το Συμφωνητικό υπέγραψαν ο Δήμαρχος Δράμας Χριστόδουλος Μαμσάκος, ο Αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων Γιάννης Καψημάλης και ο Εκπρόσωπος της Εταιρείας κατασκευής  Κώστας Βουγιουκλής.

Η κατασκευή του νέου Παιδικού Σταθμού θα ξεκινήσει σε 15-20 ημέρες σύμφωνα με τον κ. Βουγιουκλή.

Ο Παιδικός Σταθμός θα κατασκευαστεί σε οικόπεδο 5.516 τ.μ. και θα γίνει περίφραξη και διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου.

Το κτίριο θα είναι ισόγειο, εμβαδού 501,35 τ.μ. και διαθέτει 96.63 τ.μ. ημιυπαίθριους χώρους. Αποτελείται από 4 αίθουσες νηπίων, ένα γραφείο διεύθυνσης, γραφείο πολλαπλών χρήσεων, χώρους προσωπικού, παρασκευαστήριο, συγκρότημα WC νηπίων, WC για ΑμεΑ, αποθηκευτικούς χώρους και λεβητοστάσιο. Η κεντρική είσοδος του κτιρίου θα βρίσκεται στη βόρεια πλευρά του οικοπέδου, επί της οδού Χελμού.

Το συνολικό κόστος του έργου είναι 1,23 εκατομμύρια ευρώ και χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ.

Όπως τόνισε ο Δήμαρχος Δράμας Χριστόδουλος Μαμσάκος:

«Ένα πολύ σημαντικό έργο ξεκινά στην πόλη μας. Ένα πραγματικό στολίδι που σύντομα θα γεμίσει με χαρούμενες παιδικές φωνές , παιχνίδια και τραγούδια.  Η Δράμα αποκτά έναν από τους  πιο σύγχρονους   Παιδικούς Σταθμούς στην Ελλάδα. Με ουσιαστικά έργα και παρεμβάσεις συνεχίζουμε»